Data Management og FME
Hos Sweco ser vi data som en strategisk ressource, der kan drive innovation og forbedre beslutningstagning.
Data Management og FME
Vores data management konsulenter hjælper og rådgiver virksomheder, kommuner og organisationer med at få det fulde udbytte af deres data, uanset om det drejer sig om automatisering af processer, forbedring af data flow, sikring af datakvalitet eller udvikling af skræddersyede løsninger.
Med FME (Feature Manipulation Engine) som et af vores primære værktøjer kan vi automatisere komplekse dataarbejdsprocesser, eliminere manuelle fejl og skabe præcise datasæt. Som en global leder med flest certificerede FME-eksperter bruger vi denne viden til at optimere dine dataarbejdsprocesser.
Vores rådgivningsydelser inden for Data Management
Data strategi
- Udvikling af en omfattende datastrategi, der sikrer, at data understøtter virksomhedens mål og beslutningsprocesser
- Etablering af en effektiv datastruktur og databaser, der muliggør nem adgang, opbevaring og styring af data
- Anvendelse af dataanalyse til at identificere indsigter og muligheder, der skaber værdi og forbedrer forretningsresultater
Data transformation
- Datakvalitet: Sikring af korrekte og konsistente data gennem validering, dubletfjernelse og standardisering af geografiske koordinater
- Transformation og berigelse: Tilpasning af data til specifikke formater og datamodeller, f.eks. INSPIRE eller ITS, samt berigelse med metadata
- Strukturering: Organisering af data i en standardiseret hierarkisk struktur, så de opfylder tekniske retningslinjer og krav
Data automation
- Automatiseret dataindsamling: Sikrer, at data altid er opdateret og tilgængelige uden manuel indgriben
- Automatiseret datakvalitetssikring: Identificerer og retter fejl hurtigt, så vi reducerer risikoen for menneskelige fejl og sparer tid
- Automatiseret strukturering: Tilpasning af data til specifikke krav, såsom INSPIRE, uden manuel behandling, hvilket gør leveringsprocessen hurtigere og mere effektiv
FME Platform
FME fra Safe Software er den førende platform til dataintegration, især for geografiske data. FME gør det nemt at maksimere værdien af dine data ved at gøre dem brugbare, når og hvor du har brug for det. Softwaren kan integrere data fra over 500 kilder, transformere, validere og automatisere opgaver. Sweco er Platinum Partner med Safe Software og sælger FME. Vores certificerede eksperter leverer licenser og skræddersyede arbejdsflows efter dine behov.
Førende eksperter i FME
FME (Feature Manipulation Engine) er en kraftfuld softwareplatform udviklet af Safe Software til integration, transformation og automatisering af data flows. Med understøttelse af over 500 dataformater – herunder XML, PDF, ArcGIS, BIM og GIS – muliggør FME effektiv håndtering af komplekse datamængder på tværs af systemer. Som verdens førende FME-eksperter har Sweco flere certificerede specialister end nogen anden virksomhed globalt.
Vores team består af:
- FME Certified Professionals, der designer og optimerer workflows
- FME Certified Server Pros, der implementerer og administrerer FME Server-løsninger
- FME Certified Trainers, der underviser på højeste niveau
Med særlig ekspertise inden for GIS og andre dataintensive områder sikrer vi effektiv analyse og konvertering af data på tværs af kilder og formater.
Vores FME-produkter
FME Form
I FME Form konfigureres og køres dit workflow. Arbejdsflowet (the workspace) består normalt af en læser, en skriver og en række transformatorer (transformers), der udfører en eller anden type ændring på data. Transformatorer importeres og forbindes i et interface (canvas), der tydeligt viser, hvordan data flyder.
FME Flow
Med FME Flow kan du planlægge kørsel af dine workflows, så de automatisk udføres på et specifikt tidspunkt, følger et bestemt interval eller køres i realtid. De kan også konverteres til en selvstændig proces, som andre kan køre helt uafhængigt af hinanden, ligesom en app i din webbrowser. Arbejdsflowet designes i FME Form og publiceres til FME Flow med et enkelt tryk på en knap.
Kurser i FME
Uanset om du er nybegynder eller har erfaring med FME, vil vores kurser give dig de nødvendige færdigheder til at optimere dine dataprocesser. Du vil lære at automatisere workflows, håndtere komplekse datamodeller og skabe effektive forbindelser mellem forskellige datakilder. Vi tilbyder grundlæggende og avancerede kurser med 5-8 deltagere, som afholdes af Safe Software-certificerede undervisere.
Mød vores eksperter

Mik Wulff Thomsen
Senior FME-specialist
Mick har 19 års erfaring inden for GIS-systemer og FME. Opgaverne har bl.a. omfattet automatisering af eksisterende arbejdsprocesser, som er blevet indlæst i MS SQL-databaser via FME. Derudover har han udviklet FME-scripts, som konverterer datasæt til INSPIRE-temaer, samt udarbejdet FME-scripts til håndtering af RINF- og TenTEC-data til EU-leverandører. Dette kræver dybt kendskab til API’er, RINF- og TenTEC-formater og inkluderer kompetencer inden for systemarkitektur, validering, mapping, konvertering og levering af data.

Pernilla Frost
Senior Data Management konsulent
Pernilla er seniorkonsulent med over 8 års erfaring inden for Data Governance, datastrategi og optimering af dataprocesser. Hun har dyb viden om udvikling og implementering af effektive datahåndteringsrammer og strategier med fokus på at sikre dataintegritet og kvalitet. Pernilla hjælper virksomheder med at identificere og løse datakvalitetsproblemer ved at implementere robuste datastyringsprincipper og best practices. Hun udvikler og udfører datastrategier, der optimerer dataanvendelse og forbedrer forretningsintelligens med stor teknisk kompetence inden for værktøjer som FME, PostgreSQL og PostGIS.
Kontakt vores ekspert for nærmere information om Data Management

Sidsel Olsen
Afdelingsleder for Rådgivning, Digital drift og forvaltning