Hastrupparken i Køge

Hastrupparken er opført i 1960'erne som betonelementbyggeri. Bebyggelsen er beliggende i den sydlige del af Køge, omgivet af et parklignende haveanlæg og med stor variation i bygningernes indbyrdes placering. Det er et af de bedste eksempler på tidens elementbyggerier.

I forbindelse med renovering af boligbebyggelsen blev det besluttet at opføre et nyt boliglag på de eksisterende flade tage, med ialt 115 boliger fordelt på 13 boligblokke.

Boligerne har forbindelse til eksisterende trapper og desuden elevatoradgang fra fritstående elevatortårne og broer til altangange.

Havefacader er sammentænkt med en renovering af underliggende  facader. Tag og facader er hovedsaglig udført som elementer under kontrollerede værkstedsforhold med henblik på at reducere fejl under udførelsen.

Totaløkonomiske vurderinger har fra de allerførste overvejelser haft afgørende betydning for valg af konstruktive løsninger og materialevalg. Gulve på altangange er udført som betonelementer som sikrer lang levetid og minimal risiko for de underliggende boliger.

Byggeriet er i projektfasen håndteret i tæt samarbejde med boligselskabets byggeudvalg og bygherrerådgiver. Projektet er udført i totalentreprise og økonomi og alle tidsmæssige rammer er overholdt.

Fakta

Periode

2005

Kunde

Køge Socialfilantropiske Boligselskab

Omfang

10.350 m2/ 90 mio.kr

Samarbejde

Hoffmann A/S, Axel V. Jensen